Shopping Cart

V košarici ni izdelkov.

Sezona robid je v polnem teku, zato jih na svoj jedilnik uvrstite čim večkrat. Temnejša barva sadja vsebuje več blagodejnih snovi. Aronija, črni ribez in borovnice tudi sodijo v to skupino supersadežev. Zaradi visoke vsebnosti antioksidantov (flavonoidov) jagodičevje uvrščamo v sam vrh zdravju koristnih živil. Najbolje je, če ga uživate svežega, brez dodanega sladkorja. Lahko pa ga dodamo poletnemu sladoledu (recept spodaj).

1. Bogate so z vitamini in minerali.

Robide so znane so po visoki vsebnosti vitamina A, vsebujejo pa tudi železo, kalcij, magnezij, mangan, kalij, betakaroten in vitamin C in E.

2. So odličen sadež za slabokrvne.

Robide vsebujejo največ železa izmed vseh vrst sadja, zato so priporočljiva rešitev pri težavah s slabokrvnostjo. V ta namen je znana zdravilna naravna pijača imenovana robidovo vino. Za pripravo potrebujemo 1 liter domačega črnega vina, 50 gramov suhih robidovih listov in 50 gramov suhih listov koprive. Suho listje vmešamo v črno vino in mešanico pustimo stati 24 ur, nato vse skupaj zavremo in kuhamo na rahlem ognju ne več kot 5 minut. Precedimo in po želji sladkamo z medom. Uživamo 3-krat dnevno po 1 jušno žlico pred jedjo.

3. Sadež poln antioksidantov.

Robide so izredno bogate so s flavonoidi in polifenoli, ki so odličen antioksidant. Med 1500 sadeži so se po vsebnosti antioksidantov uvrstile na prvo mesto. Z vnosom naravnih antioksidantov svojemu telesu omogočimo učinkovitejše spopadanje s prostimi radikali in oksidativnim stresom, s čimer krepimo zdravje ter se zaščitimo pred degenerativnimi obolenji. Robide so bogate s flavonoidom antocianom, ki prispeva k manjšemu tveganju za razvoj rakavih obolenj in srčno-žilnih bolezni.

4. Preprečujejo infekcije in vnetje ust ter grla.

Robide in njene liste lahko skuhamo v rdečem vinu in mešanico uporabimo kot ustno vodico, ki zdravi gnojne razjede in krepi dlesni. Robidovo vino naj bi bilo edino naravno zdravilo, ki zdravi parodontozo. Pri blažjih vnetjih se za izpiranje dlesni uporablja čaj iz listov robid.

5. Pomirjajo in dobro delujejo na prebavo.

Robide dobro delujejo na prebavni trakt in čistijo kri. Iz sadežev lahko stisnete 100% robidov sok, ki pomaga proti zaprtju, blagodejno deluje na živčni sistem in odpravlja živčno napetost.

6. Naravno zdravilo proti prehladom, kašlju in gripi.

Proti koncu poletja, ko je sezona robid na višku, si poleg teh lepih modrih sadežev, naberite tudi njihove lističe in jih posušite za zimo. Čaj iz robidnic je staro ljudsko zdravilo, ki so ga uporabljali pri vnetem in bolečem grlu – prevretek robidovih listov grgramo večkrat dnevno, pitje prijetno dišečega čaja pa dobrodejno deluje pri gripi in kašlju. Čaj iz posušenih listov je priporočljiv tudi pri težavah z želodcem in pri vnetju črevesja.

7. Proti zaprtju

Robide vsebujejo veliko prehranskih vlaknin, zato so priporočljive za vse, ki jih muči zaprtje, saj delujejo blago odvajalno. Zaradi nizkega glikemičnega indeksa, so primeren sadež tudi za sladkorne bolnike, tako kot ostalo jagodičevje.

RECEPT ZA PRESNI SLADOLED

Iz robid lahko pripravimo tudi okusen bananin-robidov sladoled. Za 3 osebe potrebujete:

  • 4 zamrznjene narezane banane
  • 2 skodelici svežih robid
  • polnomastno kokosovo mleko v pločevinki (trdo, iz hladilnika)
  • javorjev sirup ali med (po želji in okusu)

Zamrznjenim bananam dodajte skodelico svežih robid in zmešajte v blenderju do gladke kreme. Po želji dodajte polnomastno kokosovo mleko (iz pločevinke, ki mora biti trdo iz hladilnika). Dodajte ga nekaj žlic oziroma toliko, da naredi bolj kremasto teksturo. Sladoled lahko pripravite brez kokosovega mleka, samo iz banan in robid. Po potrebi ga lahko sladkate z javorjevim/agavinim sirupom ali medom. Nekatere robide so bolj kiselkaste in boste sladoled želeli sladkati. Te na sliki, ki smo jih nabrali na morju, so bile tako zelo sladke kot murve, da dodatnega sladila nismo prav nič pogrešali. Za slajši okus je dobro, da so banane, ki jih uporabite za osnovo, dovolj zrele preden jih zamrznete.

Delite naprej ...
Maja Jeereb
Maja Jeereb

Maja Jeereb je ustanoviteljica portala MojeZdravje, ljubiteljica narave in zdrave okusne rastlinske hrane, avtorica številnih zdravih receptov, svetovalka za zdravo rastlinsko prehrano in certificirana nutricionistka.

En komentar

  1. Pozdravljeni,
    potrebovala bi robidove korenine ali crno vino v katerem so skuhane robidove korenine. Mogoce veste kje bi se to dalo kupiti?
    Lp Zdenka

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja