Shopping Cart

V košarici ni izdelkov.

Kostanjev pire s kokosovo smetano

Prav gotovo ste že slišali za to tradicionalno jesensko sladico naših babic. Tokrat imam za vas recept za kostanjev pire s stepeno kokosovo smetano. Ta sladica je kot nalašč za razvajanje v hladnih jesenskih večerih.

Seveda se vsi strinjamo, da ni lepšega kot pečen kostanj ob toplem kaminu. Ob vikendih, ko imamo malo več časa, pa nam bo zagotovo zadišala kakšna drugačna sladica za razvajanje borbončic.

Nekoč so nam ga pripravljali z mlekom, sladkorjem, smetano in kančkom ruma. Kot je v moji navadi, tradicionalne recepte rada prilagodim in jih naredim bolj zdrave brez živalskih sestavin. Okus te sladice je naravnost božanski!

Za 4 osebe potrebujete naslednje sestavine:

Priprava:

  1. Kostanj skuhamo v slani vodi. Kuhamo ga približno 30-35 minut oziroma dokler ni kuhan, a še čvrst.
  2. Sredico izdolbemo. Najlažje to naredimo tako, da kuhan kostanj, ko je še vroč na leseni dilci z nožem prerežemo po sredini, nato sredico z malo čajno žličko izdolbemo. Lahko pa ga tudi olupimo. V obeh primerih je lažje delati, če je kostanj še vroč.
  3. V blender ali misker damo izdolbeno sredico kuhanega kostanja in kokosov sladkor. Miksamo in vmes postopoma dolivamo mlačno vodo ali rastlinsko mleko. Ko je krema lepe gladke teksture, je kostanjev sladki pire pripravljen.
  4. Stepemo še kokosovo smetano. Sama imam raje sojino, ker je manj sladka. Izberite po svojem okusu. Obe se v 2-3 minutah stepeta v zelo fino kremo, ki jo nato dodamo kostanjevem pireju.
  5. Po želji lahko v posebni kozici stopimo še temno čokolado z malo rastlinskega mleka in prelijemo čez sladico ali pa kvalitetno temno čokolado naribamo in jo posujemo po sladici.

Kostanj vsebuje malo maščob in veliko vlaknin. Bogat je z vitamini B-kompleksa kot so B6, niacin, tiamin, folna kislina in riboflavin. V kostanju lahko najdemo tudi minerale kot so: kalij, fosfor, mangan, kalcij, železo, magnezij in cink. Seveda teh vitaminov s kostanjem ne bomo mogli nadomestiti, saj bi ga mogli pojesti zelo veliko, bo pa zagotovo bolj zdrava sladica kot klasična potica. Pazite le, da ga ne pojeste preveč naenkrat, saj je lahko za želodec malce težak, sploh, če ga jemo pozno zvečer. Zmernost velja tudi pri tej sladici! 🙂

Delite tudi z družino in prijatelji! 🙂

Delite naprej ...
Maja Jeereb
Maja Jeereb

Maja Jeereb je ustanoviteljica portala MojeZdravje, ljubiteljica narave in zdrave okusne rastlinske hrane, avtorica številnih zdravih receptov, svetovalka za zdravo rastlinsko prehrano in certificirana nutricionistka.

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja