Shopping Cart

V košarici ni izdelkov.

Poleti je primerno zmerno in uravnoteženo prehranjevanje. Namesto testenin izberite stročnice, ki so bližnjica do vitkega pasu. Uživajte pa tudi veliko grenke zelenjave in sadja, ki vsebuje veliko vode.

celulit prehrana

Poleti uživajte čim več surove hrane že pri zajtrku in tudi za malico. Pri kosilu in večerji pa naj zelenjava predstavlja polovico krožnika, svetuje strokovnjakinja za prehrano Anja Pristavec, ki se ukvarja tudi z individualnim prehranskim svetovanjem. »Temelj poletnega prehranjevanja so nepredelana živila. Za vsakogar, ki se poleti odloči, da bo shujšal je priporočljivo, da dopoldan poje več ogljikovih hidratov, popoldan in zvečer pa živila beljakovinskega izvora. Za vse pa velja, da naj bodo obroki razporejeni enakomerno čez dan vsakega po malem in seveda neomejene količine zelenjave. Sploh surove, sveže in sezonske zelenjave.«

Pomembno je tudi, da hrano dobro prežvečimo, da se izognemo nepotrebni napihnjenosti, pa tudi prebavo hrane olajšamo na tak način, pravi Pristavčeva, ki svetuje tudi, da izberemo lokalno in sezonsko zelenjavo, ki je tudi sicer prava časa v vsakem letnem času. »Sezonska hrana je najcenejša, saj je je v sezoni v izobilju in ne prepotuje dolgih razdalj, preden pride do nas in se na tak način izgubi minimalno prehransko pomembnih snovi.«

Jejmo, ko smo lačni

sportna prehrana tek

Da s poletnim prehranjevanjem ne bomo imeli težav, najbolj velja splošno znano pravilo, ki so nas ga naučile naše babice, danes pa ga vse bolj zanemarjamo. Torej, jesti je treba takrat, ko čutimo lakoto, pravi sogovornica. Kak dan več, drugi dan manj. Pomembno je, da zaradi prezaposlenosti ne preslišimo signalov telesa za lakoto, saj v tem primeru izpuščene obroke tekom dneva velikokrat nadoknadimo zvečer ali konec tedna. To lahko vodi v prenajedanje in pridobivanje teže.

»Velike količine hrane zvečer lahko preobremenijo prebavo čez noč in tako se naše telo ne more ustrezno obnoviti. Potrebno je, da so obroki enakomerno časovno in energijsko razporejeni čez dan, pa naj bodo to trije ali pet obrokov. Sploh poleti pa velja tudi, da moramo skozi ves dan poskrbeti za pitje dovolj tekočine, saj žejo pogosto zamenjamo za lakoto.«

Raznobarvno in raznoliko. Ko je vroče, paše grenko.

rukola

V vročih poletnih dneh je najbolj osvežujoča surova hrana, ki vsebuje obilico vode in v vodi topnih snovi. Posebej hladi grenka hrana, kot je zelena listnata zelenjava, pravi Anja Pristavec. Tako 100 g jagod na primer vsebuje 91 g vode, 100 g melone 90 g vode. Kumara vsebuje 95 g vode na 100 g, paradižnik enako. Poleg vode sta zelenjava in sadje okusen paket vitaminov in mineralnih snovi. Slednje v poletnih mesecih zaradi povečanega potenja izgubljamo v večji meri in so zato potrebe po njih večje. Osvežilno delujejo tudi ohlajeni fermentirani mlečni izdelki, še posebej nehomogenizirani, pravi sogovornica, zato so zelo primerna hrana za vroče poletne dni. Poletni jedilniki naj bodo raznoliko, bolje več manjših kot eden ali dva večja obroka na dan in skozi vse poletje se bomo počutili lahkotno in ne bomo imeli težav s prebavo, svetuje sogovornica »Še posebej poleti naj bo prehranjevanje raznobarvno in raznoliko. Privoščimo si veliko pisane zelenjave, kot so rumene bučke, paprika, rdeča pesa, paradižnik, zelena blitva in špinača ter kumara, vijolični melancani in zelje, bela cvetača in šampinjoni. Ne pozabimo na raznobarvno jagodičevje, breskve, marelice in lubenice, ki so tudi polne vode.«

Prav z raznobarvnim krožnikom, na katerem so zastopane vse skupine živil, si bomo zagotovili celoten spekter vitaminov, mineralov, polifenolov, ki so še kako potrebni za delovanje organizma v vročih dneh pravi Anja Pristavec.

Polnovredna žita in stročnice za vitek pas

proso

»Poleg sadja in zelenjave naj se na vašem krožniku skozi teden izmenjujejo kaše – proso, ajda, ješprenj, pa tudi nebrušen riž, rž, polenta (ne instant) in mlad krompir.

Ne pozabite na stročnice – fižol, leča, čičerika, saj vsebujejo obilico vlaknine ter beljakovin in so odlično dopolnilo k solati.« Če resnično želite čez poletje izgubiti kakšen kilogram ali ne pridobiti novega sogovornica svetuje, da testenine nadomestimo s stročnicami,ki so bližnjica do vitkega pasu. Izdelki iz nehomogeniziranega mleka, mastne ribe, kakovostno meso in oreščki naj dopolnijo vaš vsakodnevni jedilnik.

Delavnica Uravnotežena prehrana

Priljubljeni pikniki

Ker je poletje tudi čas piknikov, je prav, da na njih pripravimo zdrava, okusna ter lahkotna živila, ki ne bodo obremenila naše prebave, svetuje sogovornica. »Za pečenje zberite manj mastno meso in jih kombinirajte z zelenjavo. Če se le da surovo, izognite se popečenim bučkam, ki so lahko zaradi obilice maščobe, uporabljene pri pripravi prej kalorična bomba, kot pa le “zelenjava”. Maščoba ne bi bila problematična, če bi bila kakovostna, kar pa ne moremo trditi za rafinirano sončnično olje, ki se največkrat uporablja ob takih priložnostih. Tudi sir na žaru je dobra izbira.«

zar

Pomembno je, da se meso na žaru dobro speče, da se izognemo okužbam, prav tako je potrebno paziti, da že pred peko ne pride do navzkrižne kontaminacije, za kar je potrebna ustrezna higiena živil, svetuje Anja Pristavec in dodaja, da so za piknik primerne tudi osvežilne solate, ki so protiutež slanemu mesu in drugim jedem z žara. Da se na piknikih ne bi prenajedali, kar je zelo pogosto, saj v naravi in na prostem pripravljena hrana, kar kliče po tem, da jo pojemo (pre)več, je smiselno, da smo disciplinirani ter da hrane ne grizljamo skozi ves dan in pikamo živila iz velikih pladnjev, temveč si pripravimo obrok, ga pojemo in nato čez dobre tri ure spet, svetuje sogovornica, saj se tako ne bomo prenajedali in namesto, da bi uživali na pikniku, zdravili slabost. Pristavčeva svetuje tudi, da na piknikih omejimo uživanje alkohola in si namesto tega pripravimo osvežilno limonado z meto ali meliso ter ingverjem, ki preprečuje slabost, ki se lahko pojavi, v primeru če pretiravate s količino zaužite hrane, limona pomaga pri prebavi beljakovinske hrane.

limonada

Uravnotežen in zdrav poletni jedilnik in recept po izboru Anje Pristavec

  • Zajtrk: umešana jajca s porom in fižolom, sveža kumara
  • Malici: 500 g lubenice, melone ali kefir z malinami
  • Kosilo: ješprenova solata s kozjim sirom
  • Večerja: 150 do 200 g sardelic in blitva s krompirjem v olupku

Recept za ješprenovo solato lahko najdete tukaj.

  • Napisala: Marija Mica Kotnik (članek iz Slovenskih Novic). Odgovarja: Anja Pristavec.
Delite naprej ...
Ekipa MojeZdravje.net
Ekipa MojeZdravje.net

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja