Shopping Cart

V košarici ni izdelkov.

Zdravilne lastnosti zimskih začimb

Januar je čas zimskih toplih začimb, ki nas ogrejejo, nam dvignejo energijo, pomagajo našemu imunskemu sistemu in nas obvarujejo pred prehladi ter pomagajo pri lajšanju kašlja. Ščepec v čaj, kompot, toplo limonado ali kuhano vino ali napitek z okusom po jabolčnem študlju, nas bo zagotovo ogrel in prebudil naš organizem.

Cimet  je naravni pospeševalec izgorevanja maščob in pomaga pri uravnavanju sladkorja v krvi. Pravi cimet je iz Cejlona, cejlonski cimet, in prihaja iz Sri Lanke. Ta ima precej nižji delež kumarina (0,45 %), kitajski cimet pa ga ima kar 5 %. Kumarin daje cimetu značilen vonj in okus, ki v prevelikih količinah (več kot 1 čajno žličko dnevno) lahko škodi našim jetrom. Dober cimet prepoznamo po palčkah: te so pri pravem, cejlonskem cimetu podobne zvitkom in so večplastne, v katerih se vidi nekaj tankih plasti, kitajski pa je bolj podoben navadni skorji drevesa in ni večplasten. Če kupite že mletega, poglejte, da je njegovo ime pravo – cejlonski cimet. Njegova barva je svetlejša in nima grenkega pekočega okusa kot druga vrsta cimeta.

primerjava_cimeta

Cimet vsebuje veliko kalcija, železa in vlaknin. Pomaga pri vnetju sečil, bolečih menstruacijah, blaži prebavne težave, učinkovit je tudi pri prehladnih obolenjih. Cimet je, tako kot ostale naštete začimbe, topla začimba, zato je primeren za vse, ki jih rado zebe. Krepi imunsko odpornost in poživlja periferni obtok. Dober je tudi kot dodatek v prehrani sladkornih bolnikov, zmanjšuje slab holesterol in pospešuje prenavljanje maščob. Cimet je močan antimikotik. Pomaga uničiti kandido in druge neželene bakterije v črevesju. Zaradi pozitivnega delovanja na črevesno floro se priporoča uživanje cimeta pri alergijskih reakcijah na hrano in pri črevesnih obolenjih (celiakija in alergija na gluten, mleko in jajca). Lahko olajša ali celo odpravi marsikatero težavo, ki spremlja omenjena obolenja.

Klinčki

Tudi klinčki so izredno koristni za zdravje. Pri njih se uporabljajo posušeni popki. Ti vsebujejo do 20 % eteričnega olja. Klinčke lahko uporabljamo kot naravno zdravilo proti kašlju zaradi vsebnosti eteričnega olja, ki pomaga razkuževati dihala in olajšati dihanje in izkašljevanje. Delujejo tudi protivnetno proti glivicam, bakterijam in virusom in blagodejno vplivajo na želodčno razjedo. V ta namen si iz klinčkov lahko pripravimo čaj.

V kuhinji se pogosto uporabljajo kot začimba pri kuhanju, najbolj poznani pa so v kuhanem vinu. Lepo se podajo tudi kompotom. Da so klinčki res sveži in imajo zdravilno moč bomo ugotovili, ko jih damo v posodo z vodo. Če se potopijo ali plavajo v pokončnem položaju imajo zdravilno moč. Puhli bodo plavali vzporedno. To lahko preverimo tudi tako, da z nohtom pritisnemo v steno klinčka in če iz njega pride eterično olje, so sveži.

klincki

Ingver: ima učinek globokega prodiranja v tkivo ledvic, pljuč in jeter ter vse do živčnega sistema. S svojim delovanjem razgrajuje in topi nakopičeno sluz in zakisanost telesa, ki v organizmu povzroča energetske zastoje. Pravijo tudi, da ingver pomaga pri uravnavanju energije. Ena najpomembnejših učinkovin v ingverju je kemijska spojina imenovana borneol, ki pomaga zniževati temperaturo in preprečuje vnetja. Oster in pekoč okus mu daje sestavina cineol, ki deluje antibakterijsko, pomaga pa tudi pri umirjanju kašlja. Na zniževanje holesterola pa vpliva kurkumin v ingverju.ingver

Najbolje je, če ingver uporabljamo kar svež, v obliki sveže korenine. Narežemo ga na tanke kolobarje ali ga naribamo in ga dodamo čaju, medu, juham, smutijem ali sokovom. Bolj intenziven okus ima Perujski ingver, ki ga lahko kupite v trgovinah z zdravo prehrano. Kadar kupujete mleti ingver pa priporočam, da kupite ekološkega.

Med tople zimske začimbe, ki grejejo, spada tudi kardamom, ki mu zaradi njegovih zdravilnih učinkov pravijo kar kralj začimb. Potem so tu še kurkuma, muškatni orešček, kajenski poper in zvezdnati janež ter drugi, o katerih bomo pisali več prihodnjič.

Vas boli grlo?

Če se vas loteva prehlad, posezite po ingverju. Skuhajte si čaj iz sveže korenine ingverja. Zavrite skodelico vode, v vročo vodo narežite par rezin ingverjeve korenine in ko se ohladi na primerno temperaturo za pitje, vanj iztisnite pol limone in vmešajte veliko žlico medu. Čaj vas bo ogrel, ingver pa pomagal pri bolečemu grlu. Čaju lahko na koncu dodate še žličko mletega ekološkega cejlonskega cimeta, ki ugodno deluje na presnovo maščob pred obrokom. Mnogi prisegajo tudi na recept z naribanim ingverjem pomešanim z medom, saj pravijo, da je tako “zdravilo” še učinkovitejše.

ingverjev_caj

Delite naprej ...
Maja Jeereb
Maja Jeereb

Maja Jeereb je ustanoviteljica portala MojeZdravje, ljubiteljica narave in zdrave okusne rastlinske hrane, avtorica številnih zdravih receptov, svetovalka za zdravo rastlinsko prehrano in certificirana nutricionistka.

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja