Ta zanimiv in okusen recept bo navdušil tako ljubitelje kruha kot tudi tiste, ki kruha ne uživate prav pogosto. Bogat je s topnimi in netopnimi vlakninami ter paleto zdravih semen, zato je hkrati nasiten in sočen. Ta kruh priporočam vsem, ki vas običajen kruh napihuje. Primeren je tudi v času hujšanja, saj boste po njem še dolgo siti, blagodejno pa bo vplival tudi na vašo prebavo.
Navdih za pripravo tega izvrstnega kruha sem dobila pred dvemi leti na Terezini delavnici. Spekla je kruh s semeni, ki je bil je izvrstnega okusa. Presenetil me je s svojo sočnostjo in mehkobo. Običajno sicer nisem ravno ljubiteljica kruha, me pa navdihujejo drugačni, zdravi recepti kot je ta. Peka in “vzhajanje” kruha trajata sicer malce dlje kot pri običajnem receptu, a je sama priprava toliko bolj preprosta, pripravi se brez gnetenja.
In ker zelo rada eksperimentiram v kuhinji, vedno odkrijem kaj novega. Sestavine osnovnega Terezinega recepta sem prilagodila. Dodala sem naribano bučko, mandlje in presne rastlinske beljakovine, da bo kruh še bolj zdrav! Prava fantazija okusov.
Sestavine:
- 1 naribana bučka (200g)
- 3 jušne žlice oljčnega olja (eno rabimo za mazanje peki modelčka)
- 65 g presnih mandljev (namočenih in olupljenih)
- 100 g sončničnih semen
- 90 g lanenih semen
- 150 g ovsenih kosmičev (lahko uporabite brezglutenske)
- 50 g bučnih semen
- 30 g ali 3 žlice chia semena
- 25 g vlaknin indijskega trpotca (psylium)
- 1 čajna žlička grobo mlete nerafinirane soli
- 3,5 dcl vode ali več (po občutku)
- 3 jušne žlice Sunwarrior beljakovin v prahu (okus natural). Lahko uporabite tudi grahove beljakovine.
Priprava:
- Pekač premažemo z olivnim oljem ali ga obložimo s peki papirjem in vanj naribamo bučko. Razporedimo po dnu pekača. Na sliki olivno olje in naribana zelena bučka.
- Dodamo semena: bučnice, lanena in sončnična semena, olupljene mandlje in nerafinirano sol.
- Nato dodamo še ovsene kosmiče, chia semena, Sunwarrior presne beljakovine iz konoplje in graha (okus natural) in indijski trpotec. Lahko uporabite tudi grahove ali konopljine samostojne beljakovine in jih sami zmešate.
- Dobro premešamo. Dodamo vodo in oljčno olje ter maso pustimo počivati pokrito vsaj 2 uri ali čez noč, da se sestavine dobro napijejo in da vlaknine chia semen ter indijskega* trpotca dobro povežejo maso.
*Luščine indijskega trpotca ali psiliuma namreč vsebujejo netopne vlaknine, ki v kontaktu z vodo nabreknejo in ustvarijo snov, podobno želatini. Indijski trpotec se uporablja za zgoščevanje jedi, sladkih in slanih, lahko ga dodajamo v pudinge, v kreme, presne sire, juhe, torte.
- Nato postavimo v pečico in pečemo na 180 stopinj približno 25-30 minut. Po 25 minutah še vroč kruh vzamemo iz pečice in ga prevrnemo na peki papir.
- Ponovno ga postavimo v pečico (tokrat narobe obrnjenega) in pečemo še 25 minut.
- Ugasnemo pečico in kruh pustimo počivati kar v topli pečici dokler se ne ohladi.
Postrežemo z najljubšim namazom, na primer s humus ali avokadovim namazom. Za video recept kliknite na spodnjo sliko:
Dober tek! Tebi, Tereza pa hvala za tako inspiracijo, ker ta kruh je resnično božanski. Kar 2 leti je že minilo odkrat sem ga prvič okusila, pa še vedno je moj najljubši 🙂
Za vse, ki bi želeli s Terezo poklepetati o zdravih receptih, še vabilo na dogodek, ki ga ne smete zamuditi! Tereza bo z nami to sredo, 30.8. na dogodku Zdravo s Terezo!, ker lahko okusite same slastne dobrote in poklepetate z njo o Novi Zelandiji. Z vstopnico pa prejmete tudi njeno čisto novo knjigo iz 2. sezone kuharske oddaje Zdravo, Tereza. Vljudno vabljeni, da se nam pridružite.