Shopping Cart

V košarici ni izdelkov.

Miso juha je postala moja najljubša hrana. Že prej sem bila velik ljubitelj zelenjavnih juh, a ta juha, za katero sem prvič slišala pri prijateljici Jeleni, je zame najboljša juha, ki sem si jo kadarkoli skuhala v življenju! 🙂 Čisto zares.

Jelena mi jo je priporočala za krepitev ledvic in adrenalne žleze, ker jih je v tem jesenskem času koristno krepiti.

Za pripravo 1 večje posode miso juhe potrebujete naslednje:

Sestavine:

  • 1 kos wakame alg
  • 2 čajni žlički narezanega svežega ingverja
  • 8 shitake gob
  • 1 skodelica pora, narezanega na kolobarje
  • 1 skodelica hokaido ali druge buče (lahko nadomestite s korenjem)
  • 1 skodelica cvetače
  • 1 skodelica brokolija
  • pol skodelice narezanega kodrolistnatega ohrovta
  • 1 jušna žlica temnega sezamovega olja
  • 2 čajni žlički miso paste
  • peteršilj za okras
  • 6 ali več skodelic tople vode (vključno z vodo kjer smo namakali shiatke gobe)
  • 3 jušne žlice rastlinskih beljakovin Sunwarrior za zgostitev namesto moke (dodamo na koncu, ko juha ni več vroča)

Po manj znane sestavine (alge wakame, miso pasto in shitake gobe) sem odšla v ekološko trgovino Kalček. Alge in miso pasta vam bosta zadostovala za dlje časa, saj za eno večjo posodo juhe porabimo res malo količino obeh sestavin. Ostalo zelenjavo izberite lokalno, po možnosti ekološko.

Za tiste, ki ne veste kaj je miso pasta: to je fermentirana sojina pasta, ki vsebuje žive encime. Zato je pomembno, da jo juhi dodamo na koncu, ko ni več vroča, da teh encimov ne uničimo. Ima močan slan okus, zato dodatna sol pri tej juhi ni potrebna. Miso pasta je tudi vir beljakovin, vlaknin, vitaminov in mineralov, je zelo hranljiva in prispeva k dobri prebavi. Japonci pravijo, da ima magično moč.

miso_juha

Priprava:

  1. V skodelici namočite wakame algo za slabih 10 minut in jo nato narežite na manjše koščke.
  2. V drugi skodelici namakajte shitake gobe za 10-15 minut v vroči vodi. Peclje odstranite, klobuke pa narežite na tanke rezine. Vodo od namakanja shranite za juho.
  3. Olupite svež ingver in ga nasekljajte na drobne koščke.
  4. Narežite por in ostalo zelenjavo na manjše koščke.
  5. Segrejte sezamovo olje in popražite najprej ingver ter polovico narezanega pora. Lahko izberete tudi drugo olje.
  6. Dodajte bučo, cvetačo, kodrolistnatni ohrovt, brokoli in vso zelenjavo dobro premešajte.
  7. Dodajte toplo vodo (vključno z vodo, ki ste jo shranili od namakanja gob) in ko juha zavre, zmanjšajte ogenj. oz temperaturo in dodajte narezane alge wakame in shitake gobe. Vse skupaj kuhajte še približno 15 minut. Kasneje dodamo še drugo polovico pora (da ostane bolj žive zelene barve).
  8. Juho odstavimo iz kuhalne površine kjer se je kuhala, da se malce ohladi. Nato v skodelico prelijte malo bistre juhe (za približno 5 jušnih žlic) in v njej raztopite miso pasto, ki jo nato vmešate nazaj v juho.
  9. Enako naredimo z beljakovinami. Čisto na koncu, saj so presne. Raztopimo 3 jušne žlice rastlinskih beljakovin z juho v drugi skodelici in primešamo celotni juhi. S tem juho zgostimo in ji povečamo beljakovinski delež.
  10. Okrasite s peteršiljem in postrezite za zajtrk, kosilo ali večerjo. Meni prija vedno 🙂

V miso juho lahko zakuhate tudi shiratke nudeljne, testenine iz črnega riža, koščke popečenega tofuja ali drugo zelenjavo, po želji.

Svojo prvo miso juho sem skuhala po nasvetu Jelene in s pomočjo knjižice Jesen, znane hrvaške učiteljice makrobitike Jadranke Boban Pejić. Recept sem malce prilagodila glede na sestavine, ki se dobijo v tem letnem času in svojem okusu. Juha je božanskega okusa in nasitna, zato bo na mojem jedilniku skoraj vsak dan.

Dober tek!

Delite naprej ...
Maja Jeereb
Maja Jeereb

Maja Jeereb je ustanoviteljica portala MojeZdravje, ljubiteljica narave in zdrave okusne rastlinske hrane, avtorica številnih zdravih receptov, svetovalka za zdravo rastlinsko prehrano in certificirana nutricionistka.