Eden od simbolov jeseni je kostanj, pravi jesenski plod, ki nam ga narava ponuja tik pred zimo. Zaradi visoke vsebnosti škroba je kostanj mogoče predelati tudi v moko, ki jo uporabljamo samostojno ali zmešano z moko iz drugih žitaric.
Kostanjeva moka je primerna za pripravo peciva in kruha. Ker kostanj vsebuje veliko škroba (kar 44 %) sem za bolj uravnotežen obrok poleg kostanja uporabila ekološke Sunwarrior beljakovine. Te beljakovine so pridobljene iz kaljene kvinoje in amaranta, kaljenega rjavega riža in kaljenega graha. Za kostanjevo pogačo sem uporabila kuhan kostanj.
Sestavine:
- 50 g ajdove moke
- 100 g brezglutenskih ovsenih kosmičev
- 15 g tapiokine moke za vezivo
- 2 merici (50g) rastlinskih beljakovin naravnega okusa
- 100 g kuhanega kostanja brez lupine
- 2 jušni žlici vlaknin indijskega trpotca
- 2 dl mineralne vode
- pol skodelice jajčnega nadomestka iz lanenih semen in vode (recept tukaj)
- 1/2 vrečke pecilnega praška iz vinskega kamna
- 3 zvrhane jušne žlice kokosovega olja
- 2 ščepca nerafinirane soli
- narezana zelenjava (por, suhi paradižnik, bučke, hokaido buča ali druga zelenjava po želji)
Priprava:
Kostanj skuhamo v vodi in ga ohladimo. Vsak kostanj prerežemo na polovico in z žličko izdolbemo vsebino.
Najprej zmešamo suhe sestavine, nato dodamo mokre (laneni nadomestek za jajca, kokosovo maščobo, mineralno vodo) in počasi vmešamo vse v gladko zmes. Če je zmes preredka, dodamo malce moke, če je pregosta pa več maščobe ali mineralne vode. Po želji lahko v testo vmešamo narezan por ali različno vrsto zelenjave. Kostanjevi pogači se odlično poda hokaido buča.
Pekač namažemo s kokosovo maščobo ali obložimo s peki papirjem, nato maso vlijemo v pekač. Pečemo v prej ogreti pečici na 180-200ºC približno 20-25 minut.
Kostanjevo pogačo postrežemo z rukolo, avokadom in svežo zelenjavo. Pogača je lahko tudi priloga zelenjavnim jedem, juhi ali solati.
Dober tek!