Shopping Cart

V košarici ni izdelkov.

Kvinoja je odličen primer funkcionalnega živila, ki deluje preventivno in zmanjšuje tveganje za razvoj različnih bolezni. Poleg beljakovin, vitaminov in mineralov vsebuje tudi maščobne kisline in antioksidante, ki pomagajo pri varovanju celičnih membran in živčnih funkcijah v možganih. Kvinoja vsebuje pester nabor vitaminov, največ α-karotena in niacina.

Kvinoja ima nizek glikemični indeks (53), kar pomeni, da se vsebnost krvnega sladkorja po njenem zaužitju povečuje počasi. V nasprotnem primeru živila z visokim glikemičnim indeksom spodbujajo apetit in lakoto ter lahko tako posledično vplivajo na posameznikovo težo. Taka živila so povezana s kroničnimi boleznimi, kot so sladkorna bolezen tipa 2 in srčne bolezni. Kvinojo lahko uživamo tudi za zajtrk v obliki kaše ali pa si iz nje pripravimo okusne muffine. Poskusite s spodnjim receptom.

Recept za za 2 do 3 osebe:

  • 2 skodelici kuhane kvinoje
  • 4 jušne žlice svilnatega tofuja ali rastlinskega jogurta
  • 1 skodelica nasekljane špinače
  • 1 skodelica narezanih gob
  • 1 skodelica bučk, narezanih na manjše kocke
  • 3 jušne žlice kvasnih kosmičev
  • ½ čž pecilnega praška
  • malo morske ali himalajske soli
  • malo popra
  • malo origana
  • malo timijana

Priprava:

  1. Segrejemo pečico na 180 stopinj.
  2. Kvinojo na grobo zmeljemo v multipraktiku ali blenderju
  3. V blender dodamo ostale sestavine in narejeno zmes vlijemo v modelčke za mafine.
  4. Mafine pečemo 10 do 12 minut oz. toliko, da postanejo rahlo rjavi na površini.
  5. Ko jih vzamemo iz pečice, počakamo, da se malo ohladijo
  6. Postrežemo jih skupaj z rastlinskim jogurtom, malo nasekljanega svežega drobnjaka ali kakšno drugo svežo zelenjavo po izbiri.

Seme kvinoje vsebuje veliko beljakovin in širok spekter vitaminov in mineralov. kvinoja je bogata z aminokislinami (lizin in metionin), ki jih je v drugih žitih manj. En skodelica ali 120 gramov kuhane kvinoje vsebuje šest gramov beljakovin in tri grame vlaknin. Takšna skodelica ima 170 kcal, 31 gramov ogljikovih hidratov in 2,5 grama maščob, bogatih z maščobnimi kislinami omega 3. Še ena prednost kvinoje je visoka vsebnost prehranske vlaknine. Različne vrste kvinoje lahko vsebujejo 10–16 gramov prehranske vlaknine na 100 gramov. Ta vrednost je kar dvakrat višja od vrednosti prehranske vlaknine v žitih. Kuhana kvinoja sicer vsebuje manj vlaknin, ker se absorbira veliko vode.

Kvinoja ni gensko spremenjeno živilo, ne vsebuje glutena in je po navadi ekološko pridelana. Raste lahko v ekstremnih, izjemno slabih razmerah, tudi z malo dežja in na visoki nadmorski višini. Zraste od enega do tri metre in je kot rastlina izjemno odporna.

zame-in-planet-izziv
  • Recept pripravila: nutricionistka Jelena Dimitrijević za projekt Zame in Planet

Vir o kvinoji: www-super-hrana.si/blog

Delite naprej ...
Jelena Dimitrijević
Jelena Dimitrijević

Jelena Dimitrijević, certificirana nutricionistka, holistična svetovalka za zdravo življenje in intuitivna terapevtka. Pri diagnostiki uporablja še druge alternativne tehnike, ki ji omogočajo popolnejšo analizo (ajurveda, TKM, naturopatija) in pripravo individualiziranega načrta za vsakega posameznika.

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja