Košarica

V košarici ni izdelkov.

Moringa Oleifera je vrsta drevesa, ki izvira iz vznožja Himalaje in v Indiji. Čeprav prebivalci tega območja v svojo prehrano vključujejo vse dele drevesa, so v indijski tradicionalni medicini ajurvedi še posebej cenjeni moringini listi. Ti se že več kot 4.000 let uporabljajo za zdravljenje več kot 300 različnih bolezni.

moringa_afriška

Nesporna rekorderka v hranilih

V čem je torej skrivnost njenega uspeha? Moringa slovi kot najbolj hranilna rastlina na svetu, saj vsebuje kar 20 aminokislin, 46 antioksidantov, 36 protivnetnih sestavin in več kot 90 drugih hranil.

Listi moringe so močan antioksidant in bogat vir beljakovin, vitaminov, mineralov, nenasičenih maščobnih kislin, omega maščobnih kislin, flavonoidov in fitoestrogenov, ena od njegovih najpomembnejših sestavin pa je zeatin – edinstven rastlinski hormon, ki so ga odkrili šele pred kratkim in ki našemu telesu omogoča, da lahko pravilno absorbira ostale dragocene snovi.

Uživanje listov moringe pripomore k boljšemu počutju, spodbuja presnovo, izboljšuje koncentracijo ter dviguje odpornost in vzdržljivost organizma. Moringa je znana po svojih protibakterijskih lastnostih, deluje protivnetno, ščiti jetra in ledvice, uporablja pa se tudi za čiščenje telesa in celo razstrupljanje organizma zastrupljenega z arzenikom. Ker pomaga zniževati raven holesterola in krvnega sladkorja v telesu, je koristna tudi v boju proti sladkorni bolezni.

moringa

Z moringo v boj proti podhranjenosti

Moringa se zaradi svojih izjemnih hranilnih vrednosti v državah v razvoju uporablja v boju proti podhranjenosti, zaradi česar so jo poimenovali tudi “drevo upanja”. Ker nima neželenih stranskih učinkov, še posebej koristi dojenčkom in doječim materam (uživanje listov moringe namreč dokazano vpliva na povečanje količine materinega mleka).

Po vsem tem ne bi smelo biti več nobenega dvoma, katera rastlina bi bila najprimernejša za gojenje na samotnem otoku. To seveda ne pomeni, da je moringa nadomestilo za pestro in uravnoteženo prehrano, se mu pa približa bolj kot katerokoli drugo živilo.

Je bogat vir rastlinskih beljakovin (vsebuje kar 23 g beljakovin na 100 g živila), kar je precej veliko za zelenje in vsebuje vseh 9 esencialnih aminokislin, zato je idealno živilo tudi za vegane in vegetarijance. Moringa ima prijeten, zemeljsko špinačni okus.

Koncentracija hranil v posušenih lističih moringe

Moringa v prahu je 100% ekološko, presno polnovredno živilo, pridobljeno z naravnim sušenjem listov z dreves moringe. Zaradi njenih bogatih hranilnih snovi jo imenujejo tudi »čudežno drevo«.

moringa-value-chart

Posušeni in v prah zmleti listi moringe, ki jih najdemo v kakovostnih prehranskih dopolnilih so bogat vir železa, proteinov, kalcija, magnezija, vitamina A, vitamina B1 in B2, vitamina C, kalija in antioksidantov.

Primerjavo s pšenično, ječmenovo travo, spirulino in chlorello si lahko ogledate v naslednji tabeli.

moringa_prah

Uporaba v kuhinji

Uporabljamo jo kot dodatek z namenom obogatitve okusa, hranilne vrednosti obroka in razstrupljanja. Njen okus je prijeten, rahlo spominja na špinačo, zato jo lahko kombiniramo s sadjem ali zelenjavo  ali pa v rastlinskem mleku. Dodajte jo:

> naravnim sokovom: limonadi, pomarančnem, grenivkinem ali 100% naravnem jabolčnem soku

Moringa_jabolcnisok

> sadno-zelenjavnim smutijem z banano in drugim svežim zelenjem; kombinirate jo lahko tudi z algami, na primer avstralsko spirulino

moringasmoothie

> je odličen dodatek solatam, solatnim prelivom ali zelenjavnim namazom: enostavno jo vmešajte v tahini omako ali sojin jogurt ali sojino skuto in prelijte po zelenolistnati solati, kumarični ali grški solati.

tahiniomaka_z_moringo> popestri okus in hranilno vrednost preprostim zelenjavnim juham, npr. porovi, grahovi, špinačni, ohrovtovi ali mešani zelenjavni juhi. Na koncu kuhanja zmešamo vso zelenjavo in ji dodamo 1 žličko moringe na 1 krožnik juhe. S tem boste po juhi dlje časa siti, saj moringa vsebuje kar 25 g beljakovin na 100 g živila!

moringa_juha

> odlična je v smutijih in sladicah v kombinaciji z rastlinskim mlekom: npr. mandljevim, lešnikovim, kokosovim ali riževim mlekom. Z Moringo lahko pripravite tudi presni proteinski sladoled ali proteinske tablice.

moringa_smoothie

Za več informacij o kvalitetni ekološki Afriški moringi, kliknite spodnjo povezavo: Aduna Moringa.

Delite naprej ...
Maja Jeereb
Maja Jeereb

Maja Jeereb je ustanoviteljica portala MojeZdravje, ljubiteljica narave in zdrave okusne rastlinske hrane, avtorica številnih zdravih receptov, svetovalka za zdravo rastlinsko prehrano in certificirana nutricionistka.

6 komentarjev

  1. Pozdravljeni
    gledam recept za Veganski burger iz rdeče pese in me zanima ali bi lahko uporabila Moringo v prahu namesto
    Sunwarrior Classic natural beljakovin. Hvala

    • Pozdravljeni Biserka,
      Namesto rastlinskih beljakovin lahko uporabite moko. Predlagam pirino ali brezglutensko. Če želite pa lahko namesto moke uporabite tudi ovsene kosmiče, ki jih prej zmeljete v moko.
      Tekstura polpetov je bolj mokra, zato ji potrebujete dodati nekaj suhega. Jaz sem ji dodala beljakovine, ker nisem želela uporabiti moke in tudi zaradi večje beljakovinske vrednosti (tak polpet lahko uporabite namesto mesa).
      Ovseni kosmiči pa so za oblikovanje tudi odlična rešitev. Moringe pa vam ne bi svetovala za uporabo pri teh polpetih, saj mislim, da se ne bo dobro povezala z ostalimi sestavinami v tem receptu. Poleg tega so polpeti lepe, rdeče barve zaradi pese, moringa pa je izredno močno zelene barve in bo spremenila polpetom tako okus kot barvo. Sporočite, kako so vam uspeli 🙂 Lep dan, Maja

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja