Shopping Cart

V košarici ni izdelkov.

Kvinojo je zelo preprosto vključiti v vsakdanji jedilnik. Je okusna in enostavna za dodajanje k večini živilom. Lahko jo skuhamo vnaprej in hranimo v hladilniku, nato pa iz nje pripravljamo poljubne različne jedi: zelenjavne polpete, solate, rižote, sladice ali pa jo preprosto dodamo kot zakuho juham ali prilogo h katerikoli jedi z zelenjavo. Kvinoja je bogat vir beljakovin, zato zlahka nadomesti meso. Več o njenih pozitivnih učinkih in lastnostih si preberite v prispevku TUKAJ.

Pred kuhanjem je treba kvinojo dobro sprati z vodo.

Kuhana je v 15 minutah. Kvinoja zlahka zamenja običajen riž v jedeh, kot so rižote, kaše. Njen okus je nežen, zato se odlično ujema z zelo veliko vrstami zelenjave, lahko pa jo kombiniramo tudi z drugimi žiti, kot so ajda, proso, amarant ali pira. Kombiniramo jo lahko tudi s stročnicami: lečo, fižolom ali čičeriko.

1Kvinojina jutranja kaša

Kvinojo si lahko pripravimo tudi za zajtrk namesto ali v kombinaciji s prosom – kot proseno kašo, kuhano v rastlinskem mleku. Pripravite jo na enak način kot proseno kašo, le da namesto prosa, skuhate kvinojo, nato dolijete rastlinsko mleko (kokosovo, ovseno, mandljevo), po želji sladkamo z medom ali javorjevim sirupom in dodamo sveže sadje ali posipamo s 100% kakavom in cimetom.

2Kvinojini polpeti s korenčkom

Zelenjavni polpeti iz kvinoje vsebujejo veliko beljakovin, zato so lahko zdrava alternativa mesu za kosilo. Ta recept sem sestavila čisto po naključju, ko sem skuhala preveč kvinoje in sem se po dveh dneh naveličala hladnih solat s kvinojo in si zaželela nekaj toplega. V kuhano kvinojo sem dodala nekaj sestavin, ki jih zagotovo najdete v domačem hladilniku ali omarici in nastali so resnično okusni polpeti. Pripravimo jih praktično v nekaj minutah.

Potrebujemo:

  • 3 skodelice kuhane in ohlajene kvinoje (bele ali raznobarvne),
  • 1–2 srednja korenčka (naribana),
  • 1 jajce ali nadomestek (3 jušne žlice čičerikine moke),
  • začimbe: sol, poper, sveža bazilika in peteršilj,
  • ajdovo moko ali rastlinske beljakovine (če ne želite moke),
  • olivno ali kokosovo olje za peko.

Priprava:

Kvinojo skuhamo in jo ohladimo. Lahko jo skuhamo tudi dan prej. Naribamo korenček in ga vmešamo v kvinojo, dodamo jajce ali čičerikino moko, začimbe. Če smo uporabili jajce, dodamo še malo ajdove moke ali rastlinske beljakovine, če želite moko izpustiti. Maso s prsti oblikujemo v kroglice. Na ponvi segrejemo olje in na segreto olje polagamo kroglice. Z žlico pritisnemo vsako kroglico, da postane ploščata in dobi obliko polpeta. Pečemo na vsaki strani približno tri minute. Postrežemo z veliko skledo sezonske solate – regratom ali motovilcem.

3Kvinojina skleda z zelenjavo

Enostavna, zdrava in hitra jed po receptu Tereze Poljanič. Recept smo objavili že pred časom – kliknite TUKAJ ali na spodnjo sliko.

4Kvinojina lahka poletna solata

Za tople dni, ko se nam prileže lahko kosilo ali večerja ali si želimo lahek obrok za na delovno mesto.

Potrebujemo (poljubne količine):

  • kuhano kvinojo (belo ali raznobarvno),
  • por,
  • kumaro,
  • papriko (različnih barv),
  • svežo baziliko,
  • češnjev paradižnik,
  • olivno olje, limono ali jabolčni kis, solni cvet,
  • po želji: na konce narezan tofu ali mozzarella,
  • sveži kalčke redkvice ali brokolija.

Priprava:

Vso zelenjavo narežemo na drobne koščke. Vmešamo jo v kuhano kvinojo in začinimo kot običajno solato. Po želji lahko dodamo tudi kuhano lečo ali fižol. Obrok lahko shranite v hladilniku in počakal vas bo dva dni. Lahko pa ga zapakirate v posodico tuperware in odnesete s seboj na delovno mesto.

5Čemaževa ali ohrovtova juha s kvinojo

(spomladi, ko je sezona čemaža pripravite čemaževo, jeseni lahko čemaž zamenja kodrolistnati ohrovt ali brokoli)

Potrebujemo:

  • skledo očiščenega sveže nabranega čemaža ali kodrolistnatega ohrovta
  • 1–2 srednje velika krompirja,
  • 1 liter vode,
  • 1 skodelico kvinoje,
  • sol, poper in olivno olje,
  • po želji: rastlinska smetana (npr. ovsena),
  • sveži kalčki kot dodatek.

Priprava:

V kozici najprej skuhamo krompir. Posebej skuhamo kvinojo. Nato na olivnem olju na hitro prepražimo čemaž. Ne dodamo vsega hkrati, ampak dodajamo počasi manjše količine, da ga podušimo sproti. Nato prelijemo z vodo, dodamo kuhan krompir in začimbe. S paličnim mešalnikom zmešamo v gladko kremno juho, ki ji na koncu dodamo še rastlinsko smetano. Ko je juha na krožniku, dodamo nekaj žlic kuhane kvinoje (kot prilogo). Jeseni uporabite kodrolistnati ohrovt ali brokoli, lahko pa kombinacijo obojega. Oba se naj kuhata ne več kot 10 minut skupaj s krompirjem, nato zmiskamo s paličnim mešalnikom. Po želji lahko dodamo por in začimbe kot so timijan, bazilika, peteršilj. Več o tem zakaj je dobro uživati kodrolistnati ohrovt lahko preberete tukaj.

6

Kvinojina čokolada. 

Iz kvinoje lahko pripravimo tudi sladice. Na primer presno proteinsko čokolado s kvinojinimi napihnjenci. Recept najdete TUKAJ.

7KVINOJINE PROTEINSKE REZINE.

Vsem aktivnim pa priporočam kvinojine čokoladne proteinske rezine. Evinemu osnovnemu receptu za presne proteinske rezine, ki ga najdete TUKAJ dodajte skodelico namočene in kaljene kvinoje (če želite lahko tudi kuhane), premešajte in postavite v hladilnik za najmanj 2 uri. Kasneje lahko prelijete tudi s temno čokolado za kuhanje in razrežete na poljubne kose. Ploščice so odlične tudi za na pot! 🙂

Za konec delim z vami še recept za izvrsten kvinojih chia puding, ki ga imate lahko za malico ali večerjo.

8Kvinojin chia puding

Sestavine:

  • 3 skodelice kokosovega ali drugega rastlinskega mleka,
  • 2 jušni žlici javorjevega ali agavinega sirupa (po želji),
  • 3 jušne žlice kuhane bele kvinoje,
  • 1 merica rastlinskih beljakovin
  • Sunwarrior5 jušnih žlic semen chia.

Priprava:

Zmešajte rastlinsko mleko, javorjev sirup, kuhano kvinojo in rastlinske beljakovine Sunwarrior Classic Plus z okusom vanilje (iz kvinoje in amaranta). Prelijte zmes čez semena chia in temeljito premešajte. Ponovno premešajte vsakih nekaj minut. Nato pustite, da mešanica stoji vsaj eno uro (ali čez noč v hladilniku). Posujte s priljubljeno granolo in postrezite z žlico kokosovega jogurta. Za čokoladno različico dodamo 100-odstotni kakav v prahu in beljakovine z okusom čokolade. Če želite video recept za to sladico, kliknite TUKAJ. Osnovnemu proteinskemu chia pudingu dodajte 3 jušne žlice kuhane kvinoje in postavite v hladilnik. 🙂

Kvinojo lahko dodamo tudi drugim sladicam: npr. v maso za palačinke, mufine, razna peciva, ipd. Uporabite kreativnost in poskusite sami pripraviti kakšen unikaten recept.

Delite naprej ...
Maja Jeereb
Maja Jeereb

Maja Jeereb je ustanoviteljica portala MojeZdravje, ljubiteljica narave in zdrave okusne rastlinske hrane, avtorica številnih zdravih receptov, svetovalka za zdravo rastlinsko prehrano in certificirana nutricionistka.

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja