Košarica

V košarici ni izdelkov.

Prosena kaša je bila včasih najpomembnejša obredna jed, ki je prišla na mizo ob velikih praznikih. Od mineralov vsebuje večje količine fosforja, magnezija, predvsem pa silicija, ki ga ostala žita ne vsebujejo. V želodcu povzroča alkalno reakcijo in zato blagodejno vpliva na celoten prebavni trakt. Ker vsebuje silicijevo kislino, koristi tudi zdravju kože, las, nohtov in zob. Poleg vsega je kaša nadvse okusna. Če ste nanjo pozabili, vam predlagamo, da jo poskusite. Tako kot številne jedi na žlico, je del slovenskega izročila.

Lahko si jo privoščimo za zajtrk v rastlinskem mleku in ji dodamo sadje, kakav, rožičevo moko ali kokos ali pa si iz nje pripravimo okusno kosilo z obilo zelenjave. Lahko pa iz nje spečemo okusen breglutenski kruh.

RECEPT ZA PROSENI KRUH

Čas priprave: 15 minut, čas pečenja: 1 ura

Sestavine:

  • 300g prosene moke ali prosene kaše
  • 350ml mlačne vode
  • 4 žlice oljčnega olja
  • 1 jušna žlica indijskega trpotca – psylliuma
  • 1 vinski kamen v vrečki (pecilni prašek iz vinskega kamna)
  • čajna žlička nerafinirane soli
  • po želji lahko v maso dodate semena (npr. lanena, chia)

Priprava:

  1. V polovično količino vode zmešamo indijski trpotec – psyllium.
  2. V proseno moko dodamo vinski kamen, sol, olje in polovico vode.
  3. Vodo z raztopljenim indijskem trpotcem vmešajte v moko.
  4. Mešajte 10 minut z metlico za testo.
  5. Vlijte v dobro namaščen pekač.
  6. Pustimo 6 do 8 ur (lahko tudi čez noč).
  7. Pečemo pokrito 1 uro (kruh najprej postavimo v hladno pečico), nato jo segrejemo na 240C, zadnjih 10 minut pečenja kruh odkrijemo.

Namig: proseni kruh lahko naredimo iz prosene moke tako, da proseno kašo zmeljemo v mlinu ali mikserju v gladko moko. Po želji lahko del kaše pustite cele, če želite nekaj zrnc v kruhu celih.

Delite naprej ...
Maja Jeereb
Maja Jeereb

Maja Jeereb je ustanoviteljica portala MojeZdravje, ljubiteljica narave in zdrave okusne rastlinske hrane, avtorica številnih zdravih receptov, svetovalka za zdravo rastlinsko prehrano in certificirana nutricionistka.

4 komentarji

    • Pozdravljeni Andreja,
      Nam se ni preveč zapekla, je bilo ravno prav pečeno. Naša pečica je bila ventilatorska, če pa imate starejšo pečico in se vam zdi, da bo preveč, potem raje pecite na 200 stopinj in zadnjih 20 minut peke preverite z zobotrebcem kako kruh napreduje in po potrebi povečajte na koncu. Lp, Maja

Oddaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja