Tako imenovani sindrom mrzlih nog in rok je še posebej pogost pri ženskah, kar je posledica različnih dejavnikov, predvsem specifične razporeditve maščobe po telesu in delovanja hormonalnega sistema. Večinoma gre za blažje oblike, čeprav lahko omenjeni sindrom, imenovan tudi Raynaudov sindrom, predstavlja resno zdravstveno težavo, kjer prsti na okončinah pomodrijo ali se celo trajno poškodujejo. Hlad v dlaneh in stopalih je zelo pogost in tudi če ne predstavlja resne nevarnosti, zelo moteč. Pri njegovem preprečevanju si lahko enostavno in učinkovito pomagamo predvsem sami.
Kako ogreti vedno hladne dlani in stopala?
Redno gibanje
Ker gre pri mrzlih okončinah največkrat za motnje v prekrvavitvi, si lahko najhitreje pomagamo z gibanjem. Hitra hoja, tek, tek na smučeh, smučanje, sankanje, intervalna vadba in druge oblike gibanja spodbudijo naš krvni obtok in poženejo kri tudi po perifernem delu ožilja. Hkrati se ob telesni aktivnosti zadihamo in telo napolnimo s kisikom, kar ima na organizem številne pozitivne učinke – pospeši se na primer proizvodnja eritrocitov, hkrati pa se okrepi imunski sistem.
Hrana
Pomembno vlogo pri ogrevanju od znotraj ima tudi hrana. Že antične civilizacije so vedele, da imajo nekatera živila izrazito grelni učinek na telo, medtem kot druga hladijo. Kitajska tradicionalna medicina na primer živila deli na tri skupine – v prvo spadajo tista, ki krepijo energijo yin in hladijo, v drugo tista, ki krepijo energijo yan in grejejo, v tretjo pa tista, ki so glede tega nevtralna. Tudi indijska ayurveda za nekatera pravi, da z uravnavanjem vata doše ustvarjajo toploto in nam v mrazu pomagajo, da ostajamo topli, grelne lastnosti pa so se nekateri hrani pripisovale tudi v času starih Grkov in kasneje Rimljanov.
Katera hrana hladi?
- hrana z veliko vsebnostjo vode
- večina sadja (predvsem ananas, lubenica, papaja, mango in drugo tropsko sadje, z izjemo avokada)
- poletna zelenjava (paradižniki, jajčevci, zelena solata, špinača)
- stročnice (z izjemo čičerike in leče)
- žitarice (z izjemo rža, ajde, prosa in rjavega riža)
Katera hrana greje?
- suho sadje (jabolčni krhlji, suhe hruške, suhe slive, suhi kakiji)
- avokado
- gomoljna zelenjava (rdeča pesa, sladki krompir, krompir)
- zimska zelenjava (zimske buče, zelje, ohrovt, hren)
- čičerika in leča
- nekatere žitarice, kot so rž, ajda, proso in rjavi riž
- začimbe
Zanimivo je, da večina zelišč, ki jih lahko nabiramo pri nas, izrazito hladi. Po drugi strani delujejo začimbe izrazito grelno. Če nas rado zebe, je zato koristno, če zeliščne čaje (npr. metin ali melisin čaj) zamenjamo s čaji iz spodnjih začimb.
Katere začimbe grejejo?
- cimet
- klinčki
- (zvezdasti) janež
- ingver
- česen,
- peteršilj
- origano
- rožmarin
- zelena
- žajbelj
- muškatni orešček
- gorčična semena
- pehtran
- timijan
- bazilika
- lovorjev list
- kumina
- drobnjak
- kardamom
- kurkuma
- asafoetida
- začimbni mešanici garam masala in kari.
Telo grejeta tudi himalajska in morska sol.