Bolečina je del naših življenj. Lahko se urežemo, si zlomimo kost, imamo srčni napad, nategnemo mišico, si poškodujemo vezi, se polijemo z vročo kavo ali dobimo raka. Bolijo nas lahko celo stvari, ki jih radi počnemo – med igranjem nogometa se nam lahko odlomi zob, po uživaškem teku nas bolijo mišice ali pa nas boli glava od preveč veseljačenja. Nič čudnega torej, da so protibolečinska zdravila ena najbolj prodajanih in uporabljanih.
Veliko nas je takih, ki ob zmerni bolečini ne želimo takoj poseči po aspirinu ali drugem farmacevtskem zdravilu. Na srečo obstaja v naravi veliko snovi, ki delujejo protibolečinsko in se nahajajo v različni hrani. Tudi naša telesa sama proizvajajo nekatere protibolečinske in protivnetne snovi, kot so endorfini in spojina v naši slini, ki je močnejša od morfina. Zelišča in začimbe vsebujejo izmed živil eno največjih koncentracij aktivnih spojin, ki učinkovito in hitro lajšajo bolečine. Založite se z njimi!
Kurkuma
Ta rumena začimba z značilnim okusom se čedalje več uporablja tudi izven curry-ja. Kurkuma vsebuje kurkumin, protivnetno spojino, ki se po učinkovanju kosa s farmacevtskimi protibolečinskimi zdravili – a brez stranskih učinkov. Kurkumin deluje tudi protirakavo, znižuje holesterol in uničuje bakterije.
Ingver
Ingver je v sorodu s kurkumo in si z njo deli tudi nekatere zdravstvene učinkovine. V raziskavah se je izkazal za enako učinkovitega kot komercialna protibolečinska zdravila, le da ni povzročil stranski učinkov, kot so krvavitve želodca, razjede, poškodbe srca in ožilja, težave z ledvicami in povišan krvni tlak. Ingver poleg tega blaži slabost, napihnjenost in krče ter spodbuja prekrvavitev.
Muškatni orešček
Muškatni orešček je blaga začimba, ki se poda tako v sladke kot slane jedi. Deluje protibolečinsko in protivnetno, spodbuja prebavo in prekrvavitev, stimulira delovanje možganov in pomirja. Eksterno se lahko uporablja tudi za blaženje bolečin v sklepih – muškatni orešček v prahu zmešajte v pasto in jo nanesite na boleče sklepe. Pozor: muškatni orešček uživajte v majhnih količinah (ostanite pri ščepcih), ker lahko večje količine povzročijo več škode kot koristi.
Kajenska paprika
Kapsaicin je tista sestavina pekoče paprika, ki ji daje njeno pekočo ostrino. Gre za dražečo spojino, ki ob kontaktu povzroči pekoč občutek. Ta dražeč odziv v živčevju zavre sproščanje živčnih sporočevalcev za bolečino (kar ustavi bolečino), hkrati pa spodbudi sproščanje naravnih protibolečinskih in protivnetnih spojin ter endorfinov. Kapsaicin odlično deluje ob zunanjem nanosu, zato se ga čedalje več uporablja kot glavno aktivno sestavino v kremah za artritis. Tudi ob uživanju dobimo nekaj teh protibolečinskih koristi, ker se pekoča snov dotakne naših ust, a koristi so še večje: protirakavo delovanje, izboljšan pretok krvi, pospešen metabolizem in znižan holesterol.
Cimet
Ta sladka priljubljena začimba je zelo učinkovita pri blaženju artritičnih bolečin. Kakorkoli, cimet je še veliko več. Deluje protibakterijsko, vsebuje močne antioksidante, znižuje holesterol in izboljša delovanje inzulina. Potresite ga po sladkih jedeh ali pa si iz njega pripravite topel protibolečinski čaj, še bolje z dodatkom ingverja.
Klinčki
Klinčki se uporabljajo v podobnih jedeh kot cimet (tudi v čaju so odlični!) in si z njim delijo tudi podobno učinkovanje. Pozitivno vplivajo na vrednosti in učinkovitost inzulina ter delujejo protivnetno. Olje iz klinčkov je odlično domače zdravilo za zobobol in je izjemno učinkovito pri uničevanju bakterij. Klinčke ali njihovo olje dodajte v čaj iz cimeta in ingverja – dobili boste zdravilni čaj, s katerim se ne more kosati noben farmacevtski pripravek.
Koriander
Koriandrova semena so odlična za blaženje želodčnih bolečin, pomagajo pa tudi pri bolečinah v sklepih. Blažijo napihnjenost, diarejo, slabost in vetrove, hkrati pa vsebujejo veliko antioksidantov in znižujejo holesterol.
Česen
Žveplove spojine v česnu in čebuli v telesu delujejo prek podobnih mehanizmov kot kapsaicin. Blokirajo spojine, ki so odgovorne za bolečino in hkrati spodbudijo sproščanje endorfinov in protibolečinskih spojin. Česen znižuje holesterol, nadzira krvni tlak in deluje protibakterijsko. Skoraj vsaka slana jed je z dodatkom česna še boljša – tako po okusu kot po zdravilnosti!
Semena zelene
Zelena in njena semena dajo jedem značilen okus, pa tudi protivnetno delovanje. Semena so enostavno za uporabo, preprosto jih primešate hkrati med kuhanjem ali jih po jedi potresete na koncu. Podobno kot sol okrepijo vsak okus, zato so odličen dodatek juham, enolončnicam in omakam. Olje iz semen zelene se lahko uporablja eksterno na sklepih, kjer blaži bolečino in zatekanje.
Gorčična semena
Tako kot kajenska paprika in česen tudi gorčična semena zavirajo delovanje spojin, ki sprožajo bolečino. Hkrati spodbujajo sproščanje endorfinov in tako spremenijo naše dojemanje in čutenje bolečine. Gorčična semena pospešujejo metabolizem, spodbujajo apetit, zavirajo rast rakavih celic in izboljšajo prekrvavitev. Uporabljate jih lahko na najrazličnejše načine – v rižotah, enolončnicah, zelenjavnem golažu, kot marinado, v solatnih prelivih ali potresena prek slanih jedi.
Žajbelj
Žajbelj deluje protibakterijsko, protivnetno in antioksidativno. Zmanjšuje vnetne procese v možganih, ki so povezani z Alzheimerjevo boleznijo. Žajbelj je tudi izjemno okusen in lahko doda globino in dodatno dimenzijo številnim jedem (poskusite njoke v žajbljevi omaki!).
Rožmarin
Spodbuja delovanje možanov, izboljšuje spomin in blaži bolečine v sklepih in mišicah. Eterično olje rožmarina se lahko vtre v boleče sklepe in utrujene mišice, a pomagajo že zmleti lističi v testeninah. Že sam vonj rožmarina je včasih dovolj, da pomiri glavobol in izboljša koncentracijo.