Vedeti katera živila so trenutno v sezoni je neprecenljivo za dobro počutje in zdravje. Sezonska hrana prepotuje manjše razdalje, ker je pridelana bližje nam. To hkrati pomeni, da je obrana na vrhuncu zrelosti in vsebuje optimalno količino hranil. Poleg tega so sezonska živila cenejša, bolj sveža in bolj ekološka – če sledimo sezoni, lahko močno zmanjšamo naš ogljični odtis.
Nenazadnje, slediti sezoni pomeni jesti bolj raznovrstno. Veliko manj verjetno je, da bomo eno isto vrsto sadja ali zelenjave jedli dan za dnem, ker se živila v naravi menjajo skozi vse letne čase, celo mesece.
Kaj torej jesti v juliju?
KUMARE
Kumare so bogat vir vitaminov skupine B, vitamina C in K ter mineralov: bakra, kalija in mangana. Vsebujejo edinstvene polifenole in druge snovi, ki lahko pomagajo zmanjšati tveganje za nastanek kroničnih bolezni. So tudi odlično živilo proti različnim vrstam vnetij. Semena kumar so odličen diuretik in hladijo telo, sveže iztisnjen sok kumare pa se uporablja kot hranilna in krepilna ter razstrupljevalna pijača. V kozmetične namene jo pogosto dodajajo losjonom in kremam za aknasto kožo. Preberite 10 prednosti uživanja kumar.
RDEČA PESA
Polna beta karotena in antioksidantov je rdeča pesa odlična za čiščenje toksinov in prostih radikalov. Vsebuje tudi betain, ki jetra spodbuja k izločanju toksinov, in pektin, ki v prebavilih veže toksine in preprečuje, da bi se ti vsrkali v kri. Znanstveno je potrjeno, da rdeča pesa ugodno vpliva na kri. Vsebuje visoke koncentracije železa, kalija in folne kisline, ki preprečuje slabokrvnost. Bogata je tudi z vitaminom C, niacinom in minerali kot so fosfor in magnezij. Užitni so tudi njeni listi, ki jih lahko uporabite za v smutijih ali solatah. Za vas smo zbrali 5 zdravilnih učinkov rdeče pese.
ZELENA
Zelena znižuje holesterol, blaži artritis, pomaga pri izgubi kilogramov, razstruplja in krepi splošno zdravje. Užitni so vsi njeni deli, največ se kot začimba uporabljajo semena in posušeni listi, pri nas veliko kuhamo z gomolji zelene, vse rajši pa imamo tudi hrustljava stebla stebelne zelene, ki jih lahko jeste kot prilogo, pomakate v humus ali narežete med solato. Vsakodnevno uživanje stebelne ali gomoljne zelene lahko zniža vrednosti “slabega” ali LDL holesterola, ki maši žile. Posebne snovi v zeleni (ftalidi) namreč spodbujajo izločanje žolča, ki razgrajuje holesterol. Manj holesterola pomeni manjšo možnost za nastanek krvnih strdkov in srčni infarkt. Za povrh vsega vsebuje zelena veliko vlaknin, ki prav tako odstranjujejo holesterol iz krvožilja in spodbujajo prebavo. Preberite več o tej zdravi hrustljavi zelenjavi v prispevku 16 razlogov za uživanje zelene.
ROBIDE in drugo jagodičevje (ribez, borovnice, …)
Sezona robid je v polnem teku, zato jih na svoj jedilnik uvrstite čim večkrat. Temnejša barva sadja vsebuje več blagodejnih snovi. Aronija, črni ribez in borovnice tudi sodijo v to skupino supersadežev. Zaradi visoke vsebnosti antioksidantov (flavonoidov) jagodičevje uvrščamo v sam vrh zdravju koristnih živil. Najbolje je, če ga uživate svežega, brez dodanega sladkorja. Robide so izredno bogate so s flavonoidi in polifenoli, ki so odličen antioksidant. Med 1500 sadeži so se po vsebnosti antioksidantov uvrstile na prvo mesto. Z vnosom naravnih antioksidantov svojemu telesu omogočimo učinkovitejše spopadanje s prostimi radikali in oksidativnim stresom, s čimer krepimo zdravje ter se zaščitimo pred degenerativnimi obolenji. Robide so bogate s flavonoidom antocianom, ki prispeva k manjšemu tveganju za razvoj rakavih obolenj in srčno-žilnih bolezni. Tukaj najdete več o robidah: 7 zdravilnih lastnosti robid.
Ne pozabite tudi na borovnice (lahko tudi ameriške borovnice) in maline. Skodelica borovnic na dan pomaga ohranjati normalen krvni tlak ter elastičnost ožilja, kar nas varuje pred srčno-žilnimi boleznimi. Študije kažejo, da imajo najvišjo vsebnost antioksidantov maline, obrane ob polni zrelosti, svojo svežost ohranijo do 2 dni. Zato priporočam, da izkoristite sezono malin in si od bližnjih pridelovalcev priskrbite maline za poletno razvajanje, hkrati tudi predlagam, da si jih nekaj zamrznete še za pozimi, ko je na voljo manj z antioksidanti bogatega sadja, le te pa še toliko bolj potrebujemo. Več koristnih lastnosti malin najdete v prispevku tukaj.
LUBENICO
Bolj, ko jo proučujejo, več pozitivnih učinkov ugotavljajo. Pomaga namreč odvajati vodo iz telesa in je odličen vir likopena, ki kot poznan antioksidant zmanjšuje tveganje za nastanek raka prostate ter bolezni srca in ožilja. Pravijo, da ni samo poletna osvežitev ampak pravi melem za celice, kajti sok lubenice se porazdeli po celem telesu ter vstopi v tkiva in celice ter jih hladi in hrani. V sebi skriva veliko vitamina A, vitamina C ter vitamina B6, ki ga telo potrebuje za nastajanje možganskih kemikalij, kot so seratonin, melatonin in dopamin. Vsebuje tudi veliko likopena, eno izmed ključnih snovi v boju proti srčnim boleznim. Lubenica vsebuje malo ogljikovih hidratov in ima nizko glikemično obremenitev, kar pomeni, da ne povzroča hitrega vzpona krvnega sladkorja in ne prispeva k pridobivanju odvečne telesne teže, zato jo lahko uživate tudi, če se spopadate z odvečnimi kilogrami. V članku tukaj izveste več o koristih uživanja lubenice, tukaj pa lahko najdete 5 nasvetov za izbiro popolne lubenice pred nakupom in recept za sorbet in poletne lučke iz lubenice.
ORANŽNO SADJE: MARELICE, BRESKVE IN NEKTARINE
Marelice so, tako kot večina sadja, polne vitaminov in mineralov. Med njimi je najbolj pomemben beta karoten, ki se v telesu pretvarja v vitamin A (marelicam pa daje njihovo značilno oranžno barvo). Mimogrede – če pojemo veliko marelic (ali drugih živil, ki vsebujejo veliko beta karotena), se tudi naša koža obarva nekoliko bolj oranžno. Bogate so tudi z vitaminom C, ki deluje kot močan antioksidant in prispeva k zaščiti kože pred sončnimi žarki ter nas hkrati pripravlja za hladnejše mesece, ko bomo potrebovali močnejši imunski sistem. Poleg vitamina C vsebujejo marelice še veliko drugih snovi, ki delujejo antioksidativno. Breskve so bogate z vitaminom C, ki deluje kot močan antioksidant in prispeva k zaščiti kože pred sončnimi žarki ter nas hkrati pripravlja za hladnejše mesece, ko bomo potrebovali močnejši imunski sistem. Uživanje breskev ali nekatarin preprečuje zastajanje vode v telesu. Pomagajo nam čistiti ledvice in sečni mehur. V poletnem času so zato več kot dobrodošle za prečiščevanje organizma. Pripomorejo tudi k zmanjšanju slabokrvnosti in črevesnih obolenj.
SVEŽA ZELIŠČA IN SVEŽE ZAČIMBE
Bazilika, meta, citronska melisa, drobnjak, peteršilj, timijan, rožmarin, sivka in mnoga druga zelišča in začimbnice obogatijo hrano ali vodo in nam s tem pričarajo bolj intenziven okus. Poleti lahko vodo obogatite s svežo meto, meliso ali rožmarinom, svežim sadjem in sokom citrusov. Hrani pa namesto suhih začimb dodajte sveže: na drobno nasekljan drobnjak, peteršilj, timijan in svežo baziliko.